Grapefruit, někdy zkráceně grep, je subtropická dřevina pěstovaná pro své citrusové plody stejného názvu. Jedná se o křížence jamajské odrůdy pomeranče a indonéského pomela.
Grapefruit byl poprvé objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud byl odvezen do Ameriky. Grep se pak pěstoval jako okrasná rostlina, jako ovoce je však populární až od 19. století. Dnes známe čtyři barevné formy: bílý, žlutý, růžový a červený. Liší se sladkostí. Grapefruitový strom ročně rodí až 700 kusů grepu. Pěstuje se v Brazílii, Izraeli, Texasu, Kalifornii, na Floridě nebo i v Turecku a ve Španělsku.
Grapefruit obsahuje vysoké množství vitamínu C, B1 a K, samotný plod je napěchován blahodárně působícími přírodními flavonoidy. Grep zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho častá konzumace snižuje riziko rakoviny plic a žaludku. Obsahuje vysoké množství vitaminu C, B1, B2, B6, B12, D, E, K a přírodní flavonoidy. Dále obsahuje minerální látky – Na, K, Ca, K, Mg, P, Fe, Cu, Zn a Mn. Toto ovoce má také vysoký obsah vody a vlákniny, proto se používá při hubnoucích dietách. Má protizánětlivé účinky, zlepšuje látkovou výměnu. Mírní potíže při křečových žilách, potíže spojené s revmatismem, gynekologické potíže. Je skvělý při dezinfekci ústní dutiny, horních a dolních cest dýchacích. Podporuje léčbu alergií, astmatu a ekzému.Také grapefruitová jadérka jsou přírodním antibiotikem. Působí až proti 800 kmenům virů, bakterií a parazitů. Pomáhají nám zbavit se vyrážek, akné a oparů i na lupénku.
Grapefruity se jedí samotné nebo se používají k přípravě salátů, čerstvě odšťavněných šťáv a koktejlů.
Mají ale i negativní stránky. Kombinace některých léků s grapefruitem může vést k závažným nežádoucím účinkům. Spolehlivě ale stačí dát si po lécích s grepem aspoň 4-5 hodin pauzu. Nežádoucí účinky jsou různé a závisí na typu preparátu.
Potlačují činnost jaterního enzymu, snižují odbourávání mnoha druhů léčiv – antidepresiv, antibiotik a léků na srdce. Nežádoucí účinky může mít grapefruitová šťáva také v kombinaci s některými léky proti rakovině, imunosupresivy, s léky užívanými při vředové nemoci žaludku nebo při onemocněních prostaty.
Vyvarovat by se ho měly ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Například lék proti vysokému krevnímu tlaku felodipin může při kombinaci s grepy vést k příliš velkému snížení tlaku krve.