Zvláštností mezi citrusy je tzv. červený (krvavý) pomeranč. Jedná se o speciální odrůdu typickou pro jižní Itálii a Sicílii – právě tam, v příznivém klimatu s velkými extrémy počasí, kdy je v noci mráz a ve dne sluníčko, získávají pomeranče svou typicky krvavou barvu. Krvavé pomeranče jsou mnohem sladší než běžné oranžové odrůdy a mají také mnohem méně pecek. Oproti klasickým pomerančům obsahují ty červené navíc ještě větší množství vitamínů a antioxidantů.
Jeho sezona trvá poměrně krátce. Od konce prosince do března. Jedná se o speciální druh pomeranče, jehož pigment nazývaný anthocyanin způsobuje "krvavý" vzhled dužiny. Ač se jedná o druh citrusu, který není dostupný celoročně, jeho cena se velmi podobá ceně běžných pomerančů.
Pomerančovníky jsou stromy, zřídka i keře. Pomeranč je plod pomerančovníku čínského. Pochází pravděpodobně ze subtropických hraničních oblastí Číny a Vietnamu. V 15. století byl do Evropy dovezen portugalskými obchodníky a záhy po objevení Ameriky i tam. Nyní je rozšířen do všech subtropických oblastí, v tropech se mu pro přílišnou vlhkost nedaří. Ročně se sklidí asi 60 milionů tun citrusových plodů. Skoro 70 % připadá na pomeranče. Z jednoho stromu pomerančovníku, který je v průměru 6–10 m vysoký, se ročně sklidí 7000–8000 plodů, známé jsou i výnosy 20 000 plodů. Pomerančovníky mají kvalitní plody jen tehdy, projdou-li obdobím chladu. Pro poskytnutí co největší a kvalitní úrody je nutné stromy prořezávat.
Jde o nejvíce pěstované citrusové ovoce na světě. Pěstuje se více než 500 odrůd. My pro vás vždy vybíráme jen ty nejlepší odrůdy! Naše citrusy jsou značkové, a vůbec se nedají s těmi z obchodu rovnat. To je nebe a dudy. Naše pomeranče jsou plné chuti a intenzivní vůně, která se na vás line už z bedýnky.
Nejzdravější jsou samozřejmě čerstvé pomeranče. Čerstvě vylisovaná či odšťavněná šťáva je velmi osvěžující, zvlášť když je vyrobena z našich Lonťáckých pomerančů, které vynikají špičkovou kvalitou. To znamená, že jsou pomeranče velké, extrémně šťavnaté, nebývale sladké a voňavé. Jejich vlastnosti a plnou chuť právě nejvíce oceníte, pokud jste milovníky odšťavňování. I přes slupku naše značkové pomeranče vydávají silné aroma, ale když je nakrojíte a vylisujete, tak odpadnete z té nálože vůní a chutí.
Šťáva z nich čistí a detoxikuje organismus, podporuje trávení, snižuje nadváhu, odstraňuje únavu, dodává tělu energii a vitalitu. Nejlepší je vypít šťávu ihned po přípravě, prostě vylisovat a ihned vypít. Nejúčinnější je vypít sklenku čerstvé pomerančové šťávy hned ráno po probuzení a nalačno.
Z pomerančů můžeme kromě šťávy připravit třeba i kompot nebo skvělou marmeládu, sirup nebo likér. Pomeranče je možné použít do různých moučníků, cukroví a dezertů, ovocných i zeleninových salátů, výborná je pomerančová zmrzlina. Pomeranče jsou podobně jako další citrusy vyhledávanou ozdobou nejrůznějších nápojů, studených i teplých, alko i nealko, dezertů, salátů, sladkých i slaných jídel.
Z pomerančů si můžeme udělat působivé vánoční nebo zimní dekorace, protože krásně osvěží a provoní celý byt, zejména v kombinaci s hřebíčkem, celou skořicí a badyánem.
Plody jsou kvalitním zdrojem vitamínu C a konzumují se čerstvé, kompotují se nebo lisují na osvěžující šťávu. Téměř 90% produkce pomerančů je průmyslově zpracováno. Ze slupek se získává pektin a hlavně esenciální oleje, které slouží k aromatizaci potravin a v kosmetice, v menší míře se používají v lékařství k výrobě tinktur. Květ se pro jeho vůní a chuť používá jako složka řady čajových směsí. V lidovém lékařství se užívají okvětní plátky svařené se solí k uklidnění nervů, proti astmatu, vysokému tlaku, horečce a zvracení, svařené s cukrem proti nechutenství.
Pomeranče jsou skvělým zdrojem vitaminu C, což oceníme zvláště v zimních měsících. Dále obsahují vitaminy A a ze skupiny B thiamin (B1), riboflavin (B2) a kyselinu listovou B9. Jsou také významným zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, železa, pektinu, vlákniny, sacharidů či flavonoidů. Pomeranč pomáhá tělu bránit se proti virovým a bakteriálním infekcím, zvyšuje odolnost organismu a podporuje přirozenou imunitu, zejména v čase chřipek a nachlazení. Pomeranče pozitivně působí na kardiovaskulární systém, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Taky podporují správné fungování trávení a fungují při redukčních dietách, protože obsahují málo kalorií.